چرا به زایلیتول نیاز داریم؟

برای سالم نگه‌داشتن دندانها، تنها مسواک زدن کافی نیست. بیشترین آسیبی که به دندان وارد می‌شود در طول روز و بعد از خوردن وآشامیدن اتفاق می‌افتد. با استفاده منظم از آدامس‌های حاوی زایلیتول می‌توان خرابی دندان‌ها را کاهش داد و از بسیاری از مشکلات آنها هم پیشگیری کرد.

عملکرد زایلیتول چگونه است؟

عامل پوسیدگی دندان، باکتری‌هاب مضری هستند که در دهان وجود دارند. هنگامی که مواد قندی و غذاهای قنددار می‌خورید، انرژی لازم برای تکثیر سریع این باکتری‌ها را فراهم می‌کنید. این افزایش باکتری‌ها منجر به تولید اسید در دهان و حل شدن سطح مینای دندان و در نتیجه پوسیدگی و خرابی آن می‌شود.

اما شیرین‌کننده طبیعی زایلیتول برعکس این عمل می‌کند. زایلیتول تعداد این باکتری‌ها را تا 90% کاهش می‌دهد و به این ترتیب از اثر مخرب اسید بر روی دندان پیشگیری می‌کند.

اثر دوم زایلیتول کاهش توان و قدرت باکتری‌ها در چسبیدن به دندان و در نتیجه‌ی آن رفع شدن آسان‌تر جرم روی دندان است.

اما آدامس بدون قند ون، به دلیل نداشتن قند و شیرین‌کننده‌های شیمیایی، برای بیماران دیابتی هیچ‌گونه ضرری ندارد.

چگونه از مزایای زایلیتول بهره ببریم؟

برای بهره بردن از زایلیتول بهتر است که به طور منظم آن را مصرف کنید. پیشنهاد دندانپزشکان در این رابطه، مصرف حداقل 5 گرم در روز است. این میزان زایلیتول با مصرف 5 تکه از آدامس‌ بدون‌قند ون تامین می‌شود. حالت ایده‌آل این است که این 5 تکه را پس از وعده‌های غذایی و میان‌وعده‌ها مصرف کنید؛ یعنی هنگامیکه خطر حمله اسید به مینای دندان وجود دارد.

زایلیتول برای چه کسانی مناسب است؟

زایلیتول کمک خوبی‌ست برای هرکسی که قصد دارد به خوبی از دندان‌هایش مراقبت کند. آدامس‌ بدون‌قند ون برای شما مناسب است اگر:

  • دندان‌های کرم‌خورده و مشکل‌دار دارید.
  • اگر در رژیم غذایی‌تان مواد قندی و میان‌وعده‌های شیرین وجود دارد.
  • اگر از خشکی دهان رنج می‌برید.